noscript-img
wstecz
UONET+
Microsoft Teams
Office 365

klasa 5
Artykuł dodano dn. 24.03.2020 r. | autor: admin


Bezpieczne wakacje
zobacz
3. ABC zdrowego życia
Jak przygotować zdrowy posiłek?
zobacz
Sprawdź co jesz
zobacz
Zdrowie na talerzu
zobacz
2. MATERIAŁY I ICH ZASTOSOWANIE
Powtórzenie wiadomości o materiałach
zobacz
Kompozyty - materiały przyszłości
zobacz
Ekologiczne stworki. Wykonujemy projekty.
zobacz
Świat tworzyw sztucznych
zobacz
Zastosowanie metali – operacje niechirurgiczne lutownica (lab. przyszłości)
zobacz
Wokół metali. Stopy metali żelaznych i nieżelaznych
zobacz
Wszystko o metalach.
zobacz
Materiały drewnopochodne.
zobacz
Łaty, deski, belki – sortymenty drewna
zobacz
Cenny surowiec – drewno
zobacz
To takie proste! – wykonujemy maskotkę.
X

Ściegi łączące. Jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem jest mocne i trwałe połączenie dwóch osobnych kawałków tkaniny. Aby tak się stało ścieg musi być poprowadzony równo, gęsto a nitka równomiernie dociągnięta. Do tej grupy należy:
fastryga, jako ścieg pomocniczy ma ułatwić nam pracę i ustabilizować złożone ze sobą fragmenty tkaniny, zapobiegając ich przesuwaniu w trakcie wykonywania ściegu właściwego. Fastryga umożliwia nam również marszczenie tkanin. Wykorzystując ten ścieg z łatwością uformujemy każdą falbankę.
ścieg za igłą wykonany prawidłowo, mocno i trwale połączy dwa kawałki tkaniny. Szyjąc ręcznie odzież właśnie tego ściegu będziemy używać najczęściej.
ścieg stębnowy na wierzchniej stronie do złudzenia przypomina ścieg maszynowy pod warunkiem, że jest precyzyjnie i bardzo równo wykonany. Można nim łączyć dwa kawałki tkaniny, ale również może pełnić funkcję ozdobną. Gdy poprowadzimy go na prawej stronie wcześniej połączonej tkaniny, uzyskamy tak dziś popularny efekt stebnowania. Ponadto dodatkowo wzmocnimy szew.
ścieg łańcuszkowy najczęściej kojarzony z wyszywaniem i funkcją ozdobną, jest zupełnie zapomniany i pomijany jako ścieg łączący. A szkoda, bo z powodzeniem możemy go zastosować do łączenia dzianin. Jako jedyny wśród ściegów łączących jest elastyczny.
Drugą grupą są ściegi brzegowe. Ich zadaniem jest zabezpieczenie brzegów tkaniny przed wysnuciem. Nie wystarczy bowiem uszyć sobie np. bluzeczkę, trzeba sprawić, aby po kilku praniach nie wystrzępiła się tkanina, bo wówczas rozejdą nam się szwy. Do tej grupy należy:
ścieg obrzucający skośny, który stosujemy praktycznie wyłącznie do obrzucania brzegu tkaniny. Tu warto dodać, że im cieńsza tkanina tym gęściejszy ścieg.
ścieg dziergany rzadziej stosowany do wykańczania brzegu tkaniny, jest jednak niezastąpiony podczas ręcznego dziergania dziurek pod guziki. Warto również zaznaczyć, że coraz częściej jest on wykorzystywany jako ścieg ozdobny, a wszystkim hafciarkom doskonale znany jest jako podstawowy przy wykonywaniu przepięknych haftów
Ściegi ozdobne. Tu już nie jest konieczne rozpisywanie się nad ich zastosowaniem, bo każdy wie, że mają za zadanie zdobić poszczególne części garderoby. Wykonywane najczęściej w kontrastowym kolorze na patkach, kołnierzykach, karczkach czy mankietach mają zwracać na siebie uwagę i nadać naszej odzieży swoistej wyjątkowości. Nie muszę zatem dodawać, że właśnie z tego powodu należy się wykazać szczególną precyzją i cierpliwością przy ich wykonywaniu. Ściegów tych jest naprawdę wiele i tak naprawdę to każdy może wymyślić swój własny, bo ścieg to przecież nic innego, jak sposób prowadzenia nitki na tkaninie. Ja podam tylko kilka przykładów:
ścieg sznureczkowy
ścieg zakopiański
ścieg janina
ścieg krzyżykowy
ścieg gałązkowy
ścieg mereżka
ścieg dziergany
ścieg łańcuszkowy

 

To takie proste! – wykonujemy ozdobna serwetkę.
zobacz
To takie proste! – wykonujemy pokrowiec na telefon.
zobacz
Od pomysłu do wytworu
zobacz
Jak dbać o ubrania - symbole stosowane na metkach ubraniowych
zobacz
Od włókna do ubrania - wyrób tkanin i dzianin
zobacz
Od włókna do ubrania - podział włókien
zobacz
Od włókna do ubrania - wstęp
zobacz
To takie proste! – wyroby z papieru. Magiczny portfel.
zobacz
To takie proste! – wyroby z papieru. Origami.
zobacz
Wszystko o papierze
zobacz
1. RYSUNEK TECHNICZNY
Szkice techniczne
zobacz
Elementy rysunku technicznego - wymiarowanie
zobacz
Elementy rysunku technicznego.
zobacz
Pismo techniczne
zobacz
Jak powstaje rysunek techniczny?
zobacz
Lekcja Organizacyjna. BHP. System oceniania
zobacz