noscript-img
wstecz
UONET+
Microsoft Teams
Office 365

klasa 7
Artykuł dodano dn. 24.03.2020 r. | autor: admin


PREZENTACJE MULTIMEDIALNE I FILMY
Podstawy montażu filmu.
zobacz
Grakika w prezentacji. W zależności od czasu.
zobacz
Cechy dobrej prezentacji multyimedialnej. Propozycja
zobacz
PRACA Z DOKUMENTEM TEKSTOWYM
Dokumenty wielostronicowe. Nagłówki i stopki.
zobacz
Równania w edytorze tekstu.
zobacz
Tabele w dokumentach tekstowych.
zobacz
Praca nad projektem. Grafika i tekst.
zobacz
Wstawiamy obrazy i obiekty do dokumentów tekstowych.
zobacz
Wybrane narzędzia ułatwiające pracę nad tekstem.
zobacz
Podstawowe zasady formatowania tekstu.
zobacz
GRAFIKA KOMPUTEROWA
Drukowanie 3d - przedmioty użytkowe.
zobacz
Drukowanie 3d - bryloczek na klucze.
zobacz
Drukowanie 3d - logowanie w aplikacji
zobacz
Praca na warstwach - tworzymy obrazy. Dodatkowe
zobacz
Zadanie projektowe. Tworzymy kompozycje graficzne.
zobacz
Tworzenie fotomontażu i kolażu.
zobacz
Efekty w aplikacji Paint.net.
zobacz
EFEKTY DO PROGRAMU PAINT.NET
zobacz
Formaty plików graficznych.
zobacz
DODATKOWO ALGORYTMIKA I PROGRAMOWANIE
zobacz
Zmienne i obliczenia. Scratch. ping_pong.sb2
zobacz
Lista kroków projektujemy grę ping-pong
zobacz
Sytuacje warunkowe w Scratch zgadywanka.sb2
zobacz
Lista kroków i schemat blokowy przedstawiającego algorytm zgadywanki
zobacz
STRONY WWW
Projekt strony dodatkowo. Moja strona www. Dodatkowo
zobacz
Moja strona www. Zasady tworzenia stron.
zobacz
Tabele w dokumentach html.
zobacz
Ramki pływajace..
zobacz
Hiperłącza w dokumentach html..
zobacz
Kodujemy kulinarną strony internetowe html.
zobacz
Grafika w dokumentach html. Tworzymy proste strony.
zobacz
Formatowanie tekstu. Tworzymy proste strony.
zobacz
Znaczniki języka HTML.
zobacz
KOMPUTER I SIECI KOMPUTEROWE
Wyszukiwanie informacji.
X

Sposoby wyszukiwania informacji w internecie to różne metody i techniki, które pozwalają na znalezienie potrzebnych danych i źródeł w sieci. Wyszukiwanie informacji w internecie jest bardzo przydatne i ważne, ponieważ pozwala na zdobywanie wiedzy, rozwiązywanie problemów, tworzenie projektów, podejmowanie decyzji i wiele innych celów. Wyszukiwanie informacji w internecie wymaga jednak pewnych umiejętności i narzędzi, które pomagają w efektywnym i krytycznym korzystaniu z dostępnych zasobów.

Jednym z podstawowych sposobów wyszukiwania informacji w internecie jest użycie wyszukiwarek internetowych, takich jak Google czy Bing. Wyszukiwarki internetowe to programy, które indeksują i analizują miliony stron internetowych i zwracają te, które są najbardziej związane z wpisanym zapytaniem. Aby skorzystać z wyszukiwarek internetowych, wystarczy wpisać słowa kluczowe, które opisują szukany temat, np. “historia Polski” lub “przepisy kulinarne”. Wyszukiwarki internetowe zwrócą listę wyników, które zawierają tytuł, fragment i adres URL każdej strony. Następnie można kliknąć na interesujący wynik i przejść do danej strony.

Jednak wyszukiwarki internetowe nie zawsze dają satysfakcjonujące wyniki. Czasem mogą być one zbyt ogólne, nieaktualne, nieprawdziwe lub nieodpowiednie dla celu wyszukiwania. Dlatego warto znać i stosować bardziej zaawansowane i złożone sposoby wyszukiwania informacji w internecie, które pozwalają na uzyskanie bardziej precyzyjnych i trafnych wyników. Niektóre z tych sposobów to:

Wyszukiwanie zwrotów i operacje logiczne lub złożone sposoby wyszukiwania informacji w internecie to takie, które pozwalają na uzyskanie bardziej precyzyjnych i trafnych wyników, niż zwykłe wpisanie słów kluczowych. Złożone sposoby wyszukiwania wykorzystują różne funkcje i operatory, które można stosować w wyszukiwarkach internetowych, takich jak Google czy Bing. Niektóre z tych funkcji i operatorów to:

Złożone sposoby wyszukiwania informacji

  • Wyszukiwanie fraz - polega na wpisaniu szukanej frazy w cudzysłowie, np. “złożone sposoby wyszukiwania informacji w internecie”. W ten sposób otrzymamy tylko te strony, które zawierają dokładnie tę frazę, a nie tylko poszczególne słowa z niej.
  • Wyszukiwanie według typu pliku - polega na dodaniu do zapytania operatora filetype: i rozszerzenia pliku, np. filetype:pdf. W ten sposób otrzymamy tylko te strony, które zawierają pliki o danym rozszerzeniu, np. dokumenty PDF.
  • Wyszukiwanie według domeny - polega na dodaniu do zapytania operatora site: i nazwy domeny, np. site:edu.pl. W ten sposób otrzymamy tylko te strony, które należą do danej domeny, np. stron edukacyjnych z Polski.
  • Wyszukiwanie według tytułu - polega na dodaniu do zapytania operatora intitle: i słowa lub frazy, np. intitle:telekomunikacja. W ten sposób otrzymamy tylko te strony, które zawierają dane słowo lub frazę w tytule.
  • Wyszukiwanie według linków - polega na dodaniu do zapytania operatora link: i adresu URL, np. link:www.ore.edu.pl. W ten sposób otrzymamy tylko te strony, które zawierają link do podanego adresu.
  • Wyszukiwanie definicji - polega na dodaniu do zapytania operatora define: i słowa lub akronimu, np. define:NATO. W ten sposób otrzymamy definicję danego słowa lub akronimu z różnych źródeł.

Wyszukiwanie zwrotów i operacje logiczne

  • Umieszczanie tekstu w cudzysłowach np. "podstawowe systemy liczbowe" jeżeli umieścisz te wyrazy w cudzysłowie, otrzymasz listę stron zawierających je w tej właśnie kolejności. Taki zbiór słów nazywamy frazą.
  • Stosowanie operatorów logicznych (AND, OR, NOT) dających możliwość tworzenia warunków do spełnienia (bądź nie). Każde ze słów kluczowych (czyli każdy wyraz oddzielony spacją) wyszukiwarka standardowo łączy poprzez użycie spójnika logicznego AND (w polskim języku „i”). W wynikach wyszukiwania znajdują się więc tylko te strony, które zawierają wszystkie podane słowa. Aby to zmienić, można wykorzystać dwie pozostałe operacje logiczne: OR (lub) oraz NOT (nie). Zastosowanie spójnika OR pozwala poinformować wyszukiwarkę, że ma wyszukiwać strony, na których znajduje się przynajmniej jedno z podanych słów kluczowych. np. "podstawowe systemy liczbowe NOT dziesietny", "binarny OR szestnastkowy"
  • Wykluczanie stron z wyników wyszukiwania. Wystarczy przed odpowiednim słowem kluczowym czy frazą umieścić znak minusa (po spacji), a strony które zawierają owo słowo/frazę nie zostaną wyświetlone np. "podstawowe systemy liczbowe - dziesietny" (wszystkie oprócz dziesietnego)

 

Budowa i działanie sieci komputerowej.
zobacz
Działanie komputera. Bezpieczeństwo danych.
zobacz
Działanie komputera.
zobacz
Komputer w życiu człowieka.
zobacz
Bezpieczna pracownia. Zasady oceniania.
zobacz