Pozostaw pojazd w czystości -
Najlepiej jest umyć rower, np. przy użyciu myjki ciśnieniowej (te dostępne na stacjach samochodowych sprawdzą się całkiem nieźle), po czym zadbać o jego odpowiednie wysuszenie. Omijajmy jednak bardziej precyzyjne układy i łożyska wrażliwe na nadmiar wilgoci, które lepiej czyścic na sucho, np. szczotką. Warto dokładnie wyczyścić części ze starego smaru przykładowo płynem do mycia naczyń i po ich wyschnięciu nałożyć lekką warstwę nowego.
Łańcuch to podstawa -
Najlepszą opcją jest czyszczenie zdjętego łańcucha rowerowego. Jeśli jego rozmontowanie stanowi dla nas problem, można czyścić go bez zdejmowania przy pomocy szczotki z twardym i niezbyt długim włosiem oraz szmatkami i gąbkami, użycie środka o właściwościach pozwalających na usuniecie starego smaru, który znajdzie się też na pozostałych częściach układu takich jak zębatki itp.
Czym czyścić? - Przed czyszczeniem porozmawiaj z osoba dorosłą, która przygotuje si odpowiednie srodki np:
- benzyną ekstrakcyjną
- WD-40
- naturalnymi rozpuszczalnikami.
Odpowiednie środki czystości są bardzo ważne.
Sprawdź i dokręć odpowiednie częsci:
Dokeć obluzowane cześci
Ustaw przerzutki na najniższej wartości, aby układ pozostał bez zbędnego napięcia
Usuń baterie z zasilania
Miejsce do przechowywania roweru -
najmniej odpowiednim miejscem do przechowywania naszego pojazdu będzie otwarta przestrzeń. Schowanie roweru pod dach (np. na balkonie) nie jest też w stu procentach bezpieczne. Najlepiej jest odstawić rower do miejsca suchego i w miarę ciepłego, np. piwnicy, garażu. Warto przykryć go brezentem w celu ograniczenia osiadania kurzu, zwłaszcza na smarowanych częściach, tj. na łańcuchu.
Jak przygotować rower do sezonu
Czyszczenie -
Pamiętajmy o usunięciu zanieczyszczeń (błoto, piasek). Można do tego użyć specjalnego płynu do mycia roweru, który można nabyć w każdym sklepie rowerowym. Można też umyć rower płynem do mycia naczyń i wodą. Nie polecamy mycie roweru wodą pod wysokim ciśnieniem, gdyż ta może się dostać do specjalnie uszczelnionych miejsc (łożyska, piasty).
Hamulce -
Sprawdź, czy klocki hamulcowe nie są starte. Jeśli tak to wymień je. Warto sprawdzić również, czy linki hamulcowe nie są poprzecierane. Jeśli są należy je wymienić, gdyż grozi to zerwaniem linki, co może doprowadzić do groźnego wypadku.
Koła -
Zobacz, czy w kołach nie pojawił się luz. Poruszaj kołem na boki, jeśli koło nie jest stabilne zalecamy oddanie roweru w profesjonalne ręce, czyli do serwisu rowerowego. Przy agresywnej jeździe luz w kole może spowodować wypadek.
Napęd -
Najważniejszym elementem przygotowań do sezonu jest zakonserwowanie łańcucha. Najpierw zetrzyj nadmiar starego smaru szmatką, a następnie umyj łańcuch specjalnym płynem odtłuszczającym, po wyschnięciu można od wewnątrz nałożyć nowy smar, a jego nadmiar zetrzeć szmatką.
Przerzutki -
Jeśli zauważyłeś, że podczas przełączania biegów pojawił się problem, należy dokonać regulacji zasięgu oraz napięcia linek śrubami, które znajdują się na korpusie przerzutki.
Opony -
Opony należy dopompować do ciśnienia, które jest podane na zewnątrz opony.
Powyższe rady dotyczą tylko podstawowych rzeczy, o których należy pamiętać przed pierwszą podróżą rowerem. Pamiętajmy, że zadbany i prawidłowo konserwowany rower będzie służył nam dłużej.